Nelze vysledovat první vědomé využití propagandy, případně fake news. Patrně to byl nějaký Homo erectus, který se snažil přesvědčit své soukmenovce, že si bohové přejí, aby byl náčelníkem. Nicméně historické zmínky sahají až do starověku. Například starozákonní židovští vojevůdci měli před bitvou ve zvyku vyslat k táboru nepřátel heroldy, aby se je naposled pokusili přesvědčit, že nejsou v právu. Každý stratég ví že obvykle bývá efektivnější a levnější pokusit se protivníka přetáhnout do svého tábora než se ho snažit rovnou zlikvidovat.
Z toho jednoduchého důvodu že druhému způsobu se váš oponent obvykle bude bránit mnohem urputněji. Hlavní rozdíl mezi tehdy a dnes přinesly technologie, v období hliněných tabulek a pergamenu bylo přece jen často jednodušší a levnější svého protivníka prostě zabít než ho přesvědčovat. Ne tak dnes, dnes pokoušet se někoho zabít je nesmírně komplikované a stejně to většinou nedopadne. To je ten pokrok, naproti tomu začít šířit falešné zprávy na internetu, to je jiná, jste-li opravdu dobří můžete proti sobě poštvat tisíce lidí a nejlepší na tom je že je to prakticky bez rizika.
Další kvalitativně úplně novým prvkem je, že díky internetu se náklady na propagandu smrskly téměř na nulu, ještě v době novin a televize jste museli mít nákladné technické prostředky a vyškolené profesionály, což dávalo nástroje propagandy do rukou jen úzce vymezené skupině elit, obvykle politických a hospodářských, dnes může efektivní propagandu vytvářet kdokoli kdo má počítač a je dostatečně nápaditý, o šíření vašich nesmyslů se pak už postarají nejlépe lidé kteří jim uvěřili a stávají se jejich nejzapálenějšími hlasateli, je to jako řetězová reakce, informační atomová bomba, která může ovlivnit tisíce i miliony lidí. Nejnovějším dokladem efektivity této nové propagandy je to že pro Brexit se rozhodla většina Britů na základě vylhaných informací tedy fake news.
Všichni velcí technologičtí giganti, jako Google nebo Facebook se svým způsobem snaží s tímto fenoménem bojovat. Pokud jde o české prostředí už 5 let funguje stránka Demagog.cz, Factus.info, Manipulatori.cz. Do jaké míry budou tyto projekty úspěšné lze jen hádat, podle mě moc ne. Člověk přece jen nemá neomezené množství času a neomezenou kapacitu. Daleko prospěšnější, i z hlediska vlastního duševního zdraví je podle mě uvědomit si jak snadno se drby a lži na internetu šíří a kolik lidí se tím zabývá a prostě se naučit to co je psáno nebrat zase tak moc vážně.
Poznámka pod čarou: Fake news a jejich propagandistické využití vlastně předpověděl už polský filozof vědy a spisovatel Stanislaw Lem. Vzpomínám si na jednu jeho povídku, kde se hrdiny ujal mnišský řád tvořený roboty. Při následné diskuzi roboti přiznali že se obracením bezvěrců na víru nezabývají, protože poznali že je to jen otázka větší výpočetní kapacity a intelektuální výkonnosti.