Pes není hračka, ale věrný přítel člověka

V době Vánočních svátků se pod stromečkem objeví v mnoha domácnostech jeden dárek, kterým rodiče chtějí splnit nejtajnější přání svých malých dětí. A to je mít vlastního živého pejska, kterého budou krmit, vodit na procházky a hrát si s ním. Ovšem je za tím jeden velmi důležitý háček a to ten, že živý pejsek není jako plyšová hračka, která se kdykoli odloží do kouta a zase ji na stejném místě dítě najde při další hře. Živý pejsek je starost na dalších mnoho let. Ale to si bohužel mnoho rodičů neuvědomuje a stále přáním svých dětí slepě vyhovují. Raději pořídit nenáročné zvířátko jako morče, králík, křeček.

anglický buldoček

Proto je poslední dobou stále častější, že pár měsíců po Vánočních svátcích se objeví hodně už nechtěných pejsků v útulcích nebo mnohem horší variantou je, že je někde pohodí z auta na ulici či do popelnice.

štěně buldoka

Musíme si uvědomit, že když se přece jen rozhodnete pořídit pejska, je třeba počítat s tím, že se stane součástí rodiny a je potřeba se o něj plně starat. Ať už krmit, venčit, hrát si s ním, ale také zajistit zdravotní péči a různá povinná očkování u veterináře. Z toho vyplývá, že samozřejmostí je i nemalá finanční zátěž rodiny. Musíte zajistit nejen očkování, ale především granule, výbavu, pelíšek apod.

 

Proto by si měl každý pořádně rozmyslet, jestli dítěti pořídí živého pejska nebo raději pouze tu plyšovou hračku. Nejdříve je lepší například u známých, kteří pejska mají, domluvit nějaké návštěvy či společné venčení, ať si to přece jen dítě vyzkouší. Nebo bývá možnost venčení a starost o pejsky z útulku, kterým takto určitě pomůžete a po pohrání a vyvenčení zase vrátíte zpět.

štěně v hrníčku

Ne nadarmo se říká, že pes je nejvěrnější přítel člověka. Když se o něj budete starat a věnovat se mu, tak vás náležitě odmění, a to svou věrnou láskou. Pes z vás vycítí, co chcete a dle toho se k vám bude chovat.