Skákáním na trampolíně bojujete proti plochým nohám

V odborných kruzích se uvádí, že přibližně tři čtvrtiny obyvatel trpí vadami chodidel, mezi nimiž se vyskytuje i tzv. plochá noha, což je částečná nebo úplná ztráta nožní klenby. Klenba chodidel sestává z příčného a podélného vyklenutí, které se stará o to, aby veškerá váha lidského těla byla rovnoměrně rozložena mezi vnější hranu chodidla. Chodidlo je velmi důmyslná konstrukce, kdyby mělo jiný tvar, jen stěží bychom mohli chodit vzpřímeně, sportovat, běhat a radovat se ze života tak, jak je tomu každý den u zdravých osob.

skákání na trampolíně

Jakmile se nožní klenba zbortí a váha těla spočine na vnitřní hraně chodidel, začne docházet k velmi nepříjemným a bolestivým stavům zejména v oblasti bederní páteře a přetěžovaných vazů a kolenních kloubů. Jestliže se plochá noha neléčí, může to významně ovlivnit kvalitu života a dotyčnou osobu téměř izolovat od společnosti a blízkých přátel, může to mít negativní vliv na vznik obezity a přidružených interních chorob. Ploché nohy tedy nejsou jen estetickou záležitostí, ale patří k závažným civilizačním onemocněním.

Zkuste to s trampolínou

Odborníci vás při léčbě plochých nohou odkážou na ortopedické pomůcky a terapeutická cvičení a jedním z nich může být i skákání na trampolínách. Tento pohyb je výhodný v tom, že minimálně zatěžuje klouby a páteř, což má značný význam hlavně u pacientů s nadváhou. Dětské trampolíny i trampolíny pro dospělé lze v tomto ohledu doporučit každému, bez ohledu na věk a pohlaví.

trampolína na zahradě

A jak trampolíny pomáhají? Velmi důležité je posílit svalové partie, které udržují chodidlo ve správném tvaru i poloze, a to umožňují právě odrazy od pružné podložky trampolín. Skákání na trampolíně je jakousi simulací chůze naboso v přírodě, jak by tomu mělo v ideálním případě být, podmínkou je samozřejmě skákat naboso, nikoli v botách. A podstatnou výhodou je, že máte tuto cvičební pomůcku doma, a že nemusíte nikam daleko docházet.