Líbí se vám starožitné barokní komody

Připomeňte si baroko

Barokní filosofie plynule navazovala na konečnou fázi období renesance, potažmo manýrismu, a odráží v sobě hluboké kořeny vztahu ke křesťanskému chápání pojetí Universa. Velice zajímavě se baroko projevilo v umění, tedy v architektuře, malířství, sochařství a také ve výrobě stylového nábytku. Barokní nábytek lze rozeznat takříkajíc na první pohled podle některých typických znaků a my máme to štěstí se s ním seznámit v mnoha interiérech českých a moravských zámků.

zámek Dobříš

Překrásné umělecké skvosty můžete obdivovat např. na zámku Červený Dvůr u Českého Krumlova, ve Stráži nad Nežárkou, na zámku Lnáře, na zámku Veltrusy, na zámku Kuks, na zámku Manětín, na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou anebo v loveckém zámečku Ohrada v Hluboké nad Vltavou.

Bylo to období velmi plodné, co se týče řemeslné práce, a znalcům umění se doslova tají dech při pohledu na výrobky, které své tvůrce přežily o několik století. Máte-li zájem obdivovat tento nevšední styl a kochat se jím i doma, máte možnost. Existují výrobci, kteří vytváří skutečně mistrně zvládnuté repliky barokních kousků, z masivního dřeva, odýhovaného např. ořechovým a mahagonovým dřevem, s pozlaceným kováním, v typických oblých tvarech, které vás ihned přenesou do té zvláštní doby sedmnáctého a osmnáctého století.

Trojský zámek Praha

Barokní komoda

Baroko si lze připomenout např. barokní komodou starožitnou, i když se jedná o repliku zhotovenou v současné době. Budete-li ji mít doma, snadno si tu ověříte jednu známou pravdu, a sice že na co zaměřujeme pozornost, to si k sobě přitahujeme. V tomto případě zejména šikovné řemeslníky a umělecký styl, který vládl celé Evropě po dobu necelých dvou staletí.

Možná, že si svou barokní komodou navodíte i onu zvláštní atmosféru, a zatoužíte po tom, blíže se seznámit s tímto stylem při prohlídkách zámeckých interiérů, které jsme tu vyjmenovali, a zatoužíte k nim přidat i další zajímavé památky, např. divadlo v Českém Krumlově, zámek Humprecht, Trojský zámek anebo zámek v Mnichově Hradišti či ve Vranově nad Dyjí.