Přivýdělek na mateřské

Řada žen chce být během mateřské a rodičovské dovolené výdělečně činná. Mají k tomu většinou dva hlavní důvody, tím prvním je snaha přispět do rodinného rozpočtu. Ne všichni muži disponují takovým platem, aby mohla rodina bez omezení fungovat jen z jednoho platu. Některé ženy by sice pracovat nemusely, ale nedovedou si představit, že by úplně rezignovaly na svou seberealizaci a věnovaly veškerou svou pozornost pouze dítěti. Tento model bývá častý v případě úspěšných manažerek, podnikatelek či žen působících v umělecké branži.
batole na zemi
Některé druhy práce umožňují ženám pracovat hodně z domova, či pracovat jen na zkrácený úvazek, pak je pro ženu výrazně snazší skloubit mateřské povinnosti s prací. Dalším důležitým faktorem je, kdo se postará o dítě v případě matčiny nepřítomnosti. Ne všechny matky disponují tatínky s volnější pracovní dobou či hlídacími babičkami a dědečky. Další velkou skupinu tvoří ženy samoživitelky, které často nemají na výběr a musí během rodičovské dovolené pracovat, aby uživily sebe i dítě.

Jaká jsou pravidla přivýdělku během mateřské?
Maminky, které pobírají mateřskou, což je záležitost 28 týdnů, nemohou pracovat u svého zaměstnavatele na stejné pozici jako doposud. Mohou si však přivydělat u jiného zaměstnavatele, neboť zde neplatí žádné limity. Většinou s tímto zaměstnavatelem matky uzavírají dohody o provedení práce. V rámci této dohody smíte pracovat maximálně 300 hodin pro jednoho zaměstnavatele. Pokud je Vaše měsíční odměna do 10 000 korun, neplatí z ní zaměstnavatel sociální ani zdravotní pojištění. Pokud by žena chtěla pracovat pro svého původního zaměstnavatele, musí pak vykonávat jiný druh práce na základě jiného pracovního poměru.
hraní s prckem
Bez omezení můžete začít vykonávat samostatnou výdělečnou činnost a stát se tedy OSVČ. Pokud se však jedná o maminky podnikatelky, ty nemohou během mateřské vykonávat svou podnikatelskou činnost osobně. Pokud si však podnikatelka neplatí nemocenské pojištění, nárok na mateřskou ji nevzniká, a tak může dál v klidu podnikat. Poté, co maminkám skončí mateřská, začíná jim rodičovská dovolená. Během té se jim v práci nekladou žádné limity, pokud je zajištěna péče o dítě.