Může se to stát i vám

 
1.      Nereagujte
Automatickou reakcí většiny lidí na urážky nebo pomluvy je protiútok. To je ale přesně to, na co šikanátor čeká! Pokud odpovíte, dáte najevo, že vás jeho chování obtěžuje, což je přesně to, o co mu jde. Pokud už opravdu chcete odpovídat, nejlepší strategií je vtip, nadsázka a zdravé sebevědomí. Umlčet útočníka tímto způsobem ale dokáže jen málo lidí, zatímco křik do prázdna agresora brzy omrzí.
dostaň mě odsud na klávese

2.      Vše si ukládejte
I když si to agresoři rádi myslí, on-line komunikace není anonymní. Všechny zprávy a komentáře ukládejte, telefonáty si nahrávejte a sesbírejte maximum informací o tom, kdo za týráním stojí. Poproste vaše přátele, aby vás upozornili, pokud si něčeho podobného (například že o vás někdo šíří pomluvy) všimnou, a pomohli vám situaci zaznamenat. Při případném zásahu policie a soudu pak bude daleko snazší vše prokázat.

3.      Dejte si pauzu
Může se to zdát jako zbabělost, ale někdy je dočasný odchod z virtuálního světa nejlepším řešením. Vypněte si sociální sítě, nenavštěvujte stránky na kterých k šikaně došlo, a svou celkovou přítomnost na internetu omezte na nutné minimum. I když je to těžké, promluvte si o situaci s svým nadřízeným, rodinou a přáteli, a pokuste se nalézt způsob dorozumívání, při kterém nebudete muset být s agresorem v kontaktu.

světlo z pc
4.      Co děti?
Děti umějí být kruté, a kybernetická šikana je strašákem mnoha rodičů. Naučte svého potomka, aby na útoky nereagoval, ale ani nepředstíral, že se nestaly. Pokud se vám vaše ratolest s něčím takovým svěří, nikdy problém nezlehčujte. Nedělejte si iluze o tom, že se problém týká pouze teenagerů. Sociální sítě dnes často ovládají i desetiletí. Mluvte s dětmi o jejich virtuálním životě, a pokud se vám něco nezdá, situaci řešte. Neméně důležité je i pěstovat zdravé sebevědomí.  


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup