„Přijímačky“ na SŠ a gymnázia

S dilematem „co dál“ se prvně nejspíš setkáte v páté třídě, kdy můžete zvážit osmiletá gymnázia. Osmileté studium je hojně nabízené a nebude problém takové gymnázium ve Vašem okolí sehnat. Co při volbě zvážit?

8
Nejprve se zeptejte a vše proberte s dítětem. Nevyhovuje mu současná škola? Nebo naopak: má ve třídě kamarády, které by nerado opouštělo? Samozřejmě – tohle je čistě soukromá a individuální věc. Obecně se doporučuje dítě umístit na osmileté gymnázium v případě dobrých studijních výsledků – konkurence ve třídě může pomoci rozvinout jeho znalosti dále. Pokud byste o osmiletém gymnáziu uvažovali, je dobré vědět, že:

  • Od minulého roku (tedy 2017) jsou na všech gymnáziích (státních i soukromých) zavedené jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a matematiky.
  • Přihlášku je možné podat na dvě gymnázia a přijímací zkoušky můžete konat dvakrát – jedny na každé Vámi vybrané škole.
  • Do celkového výsledku se počítají podařenější jednotlivé přijímací zkoušky – nehledě na místo konání (např. matematika – 1. termín + český jazyk – 2. termín). Tyto výsledky jsou poté z centrály Cermatu rozesílány oběma školám.

Pokud váháte, pamatujte, že za pokus nic nedáte a pátá třída je ideální čas na vyzkoušení. Dítě se seznámí s celým průběhem zkoušek, a buď bude mít možnost opustit základní školu, nebo bude mnohem jistější u přijímacích zkoušek v deváté třídě.
schéma myšlení

4 a SŠ
Čtyřletá gymnázia či střední školy – nové dilema v deváté třídě. Postupujte obdobně: promluvte si s mladým mužem či slečnou doma. Existuje spoustu stránek s přehledem škol ve Vašem okolí s jejich zaměřeními a odkazy na jejich webové stránky. Vylučovací metodou se můžete dopracovat k preferencím, zjistíte kolik je možností. Pokud stejně váháte, můžete navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu, kde je možnost nechat si udělat test a zjistit přinejmenším jakým směrem by bylo fajn se ubírat. Výběr konkrétních škol je ale vždy na Vás a dítěti.
U přijímacích zkoušek na čtyřletá gymnázia a střední školy platí stejné podmínky (uvedené v odrážkách výše) jako na osmiletá gymnázia. V případě uměleckých či sportovních škol se k testům přidávají také talentové zkoušky, – ty určuje individuálně každá škola – nebo pohovory.
malující děti
Dítě se může přihlásit do přípravných kurzů (pořádaných buď jeho současnou či budoucí vybranou školou). Pokud dítě trpí dyslexií, chorobnými úzkostmi či má jiné potenciální znevýhodnění, je možné po dodání lékařského potvrzení získat prodloužení časového limitu v jeho prospěch.
Hodně štěstí při rozhodování!