Komponenty počítače

·        Skříň: Obsahuje všechny komponenty pro nutnost funkce. Můžeme je dělit z pohledu vývoje PC na ATX nebo AT, dále podle provedení. TOWER se dělí podle velikosti skříně. Za poslední dobu je v oblibě small form factor. Je to v podstatě zminiaturizovaný PC s rádiem a CD přehrávačem.  Jejich největším problémem je asi přehřívání.
·        Zdroj:Stejně jako skříň si prošel svým vývojem. Zdroje ATX se objevili r. 1995 a jsou používány dodnes. Sice mají jiné, lepší konektory, ale jsou výkonnější. Většinou se instalují zdroje 400W, ale jsou k dispozici i 850W zdroje. Zdroj ATX se od zdroje AT především liší, že se počítač vypíná elektronicky a po vypnutí jsou některé části dále napájeny.
adaptér pc
·        Základní deska:Základní deska zajišťuje komunikaci mezi dalšími komponenty počítače a slouží k jejich mechanickému uchycení. Najdeme na ní v podstatě všechny části pro správnou funkci počítače (RAM, pevný disk na CD a DVD, procesor, grafická karta… )
·        Procesor (CPU):Provádí veškeré výkony počítače, jako náš mozek. Jeho výkon je dán frekvencí a typem procesoru. Součastné procesory jsou po straně energetiky velmi náročné, příkon se pohybuje kolem 70W. Nutné je chlazení, tudíž procesor musí být vybaven kvalitním chladičem.
·        Operační paměť (RAM):Ukládá data a instrukce, se kterými počítač pracuje. Paměť je závislá na dodávce energie, v případě výpadku energie nebo vypnutí počítače se tato data ztratí. Velikost paměti se odvíjí od operačního systému.
·        Pevný disk (HDD): Slouží k trvalému ukládání dat. V případě výpadku energie se data neztratí. Jednotka kapacity paměti jsou gigabajty (GB). Pro normální práci vystačí 40-60 GB, pro stahování filmů, her… je spotřeba větší.
·        Disketová jednotka (FDD): Jsou určeny pro práci s disketami. Byla hlavně na starších počítačích, v dnešní době se s ní moc nesetkáme.
·        CD/DVD Mechanika:Slouží ke čtení médií CD a DVD. Používají se i mechaniky DVD, které jsou schopny vypalovat a číst.
·        Zvuková karta (GK):Umožňuje připojení mikrofonu, vstup a výstup zvuku. Dnes je tato karta úplně běžně integrovanou součástí grafické karty. Dříve byli tyto karty dvoukanálové (stereofonní) a bylo možné připojit jen dva reproduktory.
·        Síťová karta (LAN):Zajišťuje komunikaci PC s okolím prostřednictvím počítačové sítě. Bývá součástí základní desky a dnes je jí standardně vybaveno každé zařízení.
Základní deska pc
·        Čtečky paměťových karet:Používají se v extrémním připojení přes USB, ale existují i interní čtečky. Umožňují kopírování dat z paměťové karty, kterou například používáme ve fotoaparátu nebo mobilním telefonu.
·        USB: Je to rychlý sériový port. Umožňuje rychlé připojení periferních zařízení, např. klávesnice, tiskárny, fotoaparáty, webové kamery, mobilní telefony a jiné.
·        Dodatek:V počítači se také můžeme setkat s WiFi adaptéry, telefonními modemy nebo s Firewire, ale tyto komponenty již patří k těm méně důležitým.