75 let od vyhlazení obce Lidice

Jedná se o obec ve Středočeském kraji, která byla v roce 1942 doslova srovnána se zemí nacisty. Po válce se v obci zřídil památník obětem, které připomínají tuhle tragédii. Obec byla poté obnovena o několik metrů dále.
V dávných dobách se jednalo o vesničku, jejíž významnou památkou byl barokní kostel. Žilo zde okolo 500 obyvatel a mnoho lidí pracovalo jako obuvníci, rolníci, kováři apod.
památník Lidice
Po atentátu bylo se zemí srovnáno 104 domů a obyvatelstvo bylo popraveno nebo umíralo v koncentračních táborech.
Důvodem vyhlazení bylo to, že si Němci mysleli, že jeden z lidických obyvatel má něco společného s atentátem. Uznali tak po přečtení náhodného dopisu, který posílal adresát Milan své milé Aničce. I přesto, že se při domovních prohlídkách nenašly žádné důkazy, byly Lidice vyhlazeny.
Vyhlazení Lidic nechalo ve světě opravdu velkou odezvu. Dokonce existuje i film právě o Lidicích. Samozřejmě případ nezůstal bez politické odezvy a mnichovská dohoda se stala neplatnou.

Po druhé světové válce byla obec znovu obnovená, a jak již víme, byla postavená o několik metrů dále. Lidice jsou považovány za symbol boje proti německému nacismu. Území starého Lidického města je považováno za národní kulturní památku a můžete zde navštívit muzeum, které je možné navštívit po celý rok.

V letošním roce se konalo 75 let od zničení obce a 70 let od jejího obnovení. Ráno se konala mše, která byla v místě, kde stál již zmiňovaný barokní kostel, který byl zasvěcený
sv. Martinovi. Program pokračoval přehlídkou dětských sborů, zvaných Světlo za Lidice.
značka u cesty
Pokud byste se chtěli někdy jet podívat, jak takový vzpomínkový program vypadá, určitě máte možnost. Dětské sbory krásně zpívají a všechno vypadá opravdu krásně.
Pokud byste se chtěli dozvědět více, zkuste navštívit .