Naučte se Texas Hold´em – pravidla nejoblíbenější verze pokeru

Poker je jednou z nejrozšířenějších karetních her na světě. Existuje celá řada jeho variací. Nejhranější a nejpopulárnější z nich je tzv. Texas Hold´em poker. Pro úplné nováčky přinášíme přehled základních pravidel, pojmů a výherních kombinací.
čtyři karty

Pravidla a terminologie

U jednoho stolu hrají 2-10 hráčů. Dealer – ten, který rozdává – se posunuje po každé ukončené hře o jednu pozici po směru hodinových ručiček. Za dealerem sedí tzv. small (SB) a big blind (BB) – kteří vkládají povinně minimální vsázku (BB) a její polovinu (SB). Všem hráčům jsou na začátku rozdány do rukou dvě karty a podle jejich síly (hand – karty v ruce) pak ostatní tzv. dorovnají (call) nebo zahodí karty (fold). Karty v ruce se budou kombinovat s pěticí karet vynesených viditelně na stůl (board). Poslední dorovnává či zahazuje dealer. Po té dojde k vynesení prvních třech společných karet doprostřed stolu (flop). Následuje další kolo přihazování do banku (bet), pokud hráč přihodit nechce a ještě nebyl bet, může provést pouze tzv. check (čeká, zda někdo jiný nezvýší). Pokud hráč drží slibnou kombinaci, může ještě zvýšit sázku (raise) nebo jen dorovnat. Pokud ne, zahazuje karty. Až všichni hráči postupně dorovnají či složí karty, bude vynesena čtvrtá karta (turn); následuje další kolo sázek. Poté je vynesena poslední pátá karta (river). Všichni zbylý hráči provedou akci (buď check, bet, raise, call či fold). Všichni hráči již provedli akci a následuje vyhodnocení nejsilnější kombinace pěti karet.
pokerové žetony

Výherní kombinace (od nejhorších po nejsilnější)

·         Nejnižší karta – tzv. high card
·         Jeden pár – dvě karty stejné hodnoty
·         Dva páry
·         Trojice – 3 karty jednoho druhu
·         Postupka – sled po sobě jdoucích hodnot pokerových karet jiných barev
·         Flush – barva, všech pět karet v kombinaci má je od stejné barvy
·         Full house – kombinaci tvoří jedna dvojice a jedna trojice
·         Poker – 4 karty stejné hodnoty
·         Straight flush – postupka v jedné barvě
·         Royal flus – postupka v barvě končící esem
Pokud se u stolu na konci hry sejdou hráči se stejnou výherní kombinací, rozhoduje hodnota nasbíraných karet (vyšší pár, trojice). Bank bere taky ta postupka či flush, která končí vyšší kartou. Full house rozhoduje hodnota karet v trojici.
Strategie hry
Nejsložitější a zároveň nejzajímavější část hry. Nemusíte vždy hrát jen silné kombinace karet. Základem pokerového umění je dávkovat míru tzv. bluffování (snažím se soupeřům představit, že v ruce držím silnější kombinaci než ve skutečnosti) a hraní na jistotu. Díky tomu se tak u pokerových partií nebudete nikdy nudit!