Když se dnes někdo pouští do stavby, má to v mnoha ohledech jednodušší, v přinejmenším jednom ohledu ale zároveň i složitější, než jak tomu bývalo dříve. Jednodušší je to v tom, že se dají stavební materiály snadno sehnat, že každý může mít i to, co bylo dříve nedostatkové nebo dokonce tuzexové či zcela nedosažitelné, složitější ale právě v tom, že se z toho všeho musí vybrat to, co bude danému člověku a pro daný účel nejlépe vyhovovat.
Dříve bral člověk prostě to, co bylo, a byl rád, pokud sehnal všechno, co bylo nezbytné. Zatímco dnes jsou nabídky pestré, což nutí k přemýšlení při výběru. Protože člověk si nový dům nestaví každý den a v tom, co vybuduje, tedy bude muset žít zřejmě po celý zbytek života. A tak by to mělo vypadat ideálně.
A co může pomoci takového ideálu dosáhnout? Třeba i to, že se při stavbě zčásti vsadí na přírodní kámen. Jistě, dnes už si lidé z tohoto materiálu vesměs nepostaví rovnou celý dům, jakkoliv se určitě i nějaké ty výjimky najdou, protože budovat stěny z kamene je daleko složitější než na sebe skládat unifikované cihly a tvárnice, ale kamenné prvky takovým budovám rozhodně často prospějí.
Můžeme tak nejednou potkat kamenné sokly a zídky, můžeme vidět obkladový kámen venkovní i ten využívaný k obložení interiérů, leckde se lze projít i po kamenné dlažbě. A kámen se využije klidně i leckde jinde, kreativitě se meze nekladou.
A proč se těší kámen oblibě i dnes, kdy máme jak zmíněné cihly a tvárnice, tak i panely, různé betonové prvky a podobně a zdi si můžeme uvnitř bytů polepit tapetami? Přece proto, že jde o materiál tvrdý, trvanlivý a také krásný. A krásné to přece chceme mít doma všichni bez výjimky.
A když už se na kámen vsadí, je žádoucí upřednostnit přírodní originál před nějakou napodobeninou. Třeba už i jenom proto, že jednotlivé kusy přírodního kamene nejsou a ani nemohou být jeden jako druhý. A kdo staví z tohoto, má jistotu, že nikdo jiný nebude mít nikdy přesně totéž.