Proč je mezinárodní kamionová doprava tak rozšířená

Není pochyb o tom, že mottem dnešní doby je globalizace. I ti, kteří ji odmítají, musí ocenit výhody, které přináší fakt, že si můžeme objednat zboží prakticky z celého světa. A to platí nejen o jednotlivcích, ale i o obchodech.

Jedním z důsledků tohoto vývoje je však nutno přepravovat ono zboží i přes několik zemí. K tomuto účelu se nejčastěji využívá mezinárodní kamionová doprava . Té bývá obvykle dávána přednost před všemi ostatními, jako je letecká, lodní či železniční. Čím to je, že je zrovna tento typ nejpoužívanější?

kamion3

Svou roli v tom hraje několik faktorů, přičemž tím hlavním jsou samozřejmě peníze. Při započítání veškerých nákladů totiž ve většině případů vychází tento typ nejlevněji. A jak každý obchodník ví, minimalizace nákladů a maximalizace zisků je základem úspěšného podnikání. Ovšem není to jediný důvod.

Tím dalším je fakt, že se dostane prakticky kamkoliv. Letadla mohou přistávat pouze na letištích, vlaky se mohou pohybovat pouze po kolejích a lodě jen v řece, a to ještě pouze pokud je dostatečně hluboká, což se v současné době vysychání krajiny stává stále větším problémem.

kamion4

U těchto druhů je tedy nutné zboží v cílové stanici přeložit na nákladní automobil a odvézt k zákazníkovi. To zvedá náklady nejen tím, že je nutné za tento odvoz zaplatit, ale také tím, že je nutné zaplatit lidem, kteří budou zboží překládat. Navíc se tím zvyšuje pravděpodobnost jeho poškození, což nikdo nechce.

Jistě, není ani zdaleka tak rychlá jako například ta letecká, avšak je mnohem flexibilnější. To znamená, že je možné kamion vypravit prakticky kdykoliv, stačí jen mít řidiče. Pokud byste chtěli vypravit vlak, byl by to složitý proces a trvalo by dlouho, než by se vše připravilo.

Navíc v případě, že se před ním na trase objeví nehoda či jiná překážka, může ji jednoduše objet. Není tedy vázán jednou konkrétní trasou, jako ty ostatní. A to je jeho největší výhoda.