Máte se kde rekreovat?

Chataření a chalupaření je u nás dlouhodobě rozšířená záležitost. A zatímco se dala za minulého režimu považovat za příčinu tohoto skutečnost, že byly omezené možnosti cestovat a byla to tak svým způsobem i z nouze ctnost, dnes už si pořizujeme takové rekreační objekty skutečně jenom proto, že po nich toužíme. A zjevně po nich toužíme, soudě podle toho, kolik je u nás majitelů podobných nemovitostí a jaká je po těchto poptávka.

krabice mincí

Jenže tento zájem s sebou nese i určitý problém. A to ten, že se vyšplhaly ceny podobných nemovitostí hodně vysoko. A když si chce někdo něco podobného koupit nebo postavit, musí si skutečně hodně dlouho kdeco odříkat, než si potřebné peníze našetří.

A protože mnozí z nás tak dlouho čekat nechtějí nebo dokonce nemohou, případně nechtějí riskovat, že se jim bude podobná nemovitost postupem času spíše vzdalovat vzhledem k cenám, jež rostou rychleji než příjmy běžných lidí, berou se někdy na pořízení si takových rekreačních objektů hypotéky. A nic proti tomu – když je člověk schopný splácet a po nějaké té chatě nebo podobném objektu touží, ať si na něj klidně půjčí. Tedy za předpokladu, že se najde někdo, kdo dotyčnému půjčku poskytne.

EU bankovky

Ovšem ona nějaká ta půjčka velice často poskytnuta není. Ne proto, že by na ni banky neměly peníze, ale proto, že právě banky velice důkladně prověřují žadatele a jen tak někomu svoje peníze nesvěří. Nechtějí riskovat v případech, kdy existuje třeba i jen sebemenší podezření, že nebude dlužník schopen splácet.

A proto mnoha lidem přichází vhod hypotéka na rekreační objekt. To je totiž nebankovní alternativa, která se dá získat velmi snadno. Stačí dát do zástavy nemovitost a mít nějaký příjem a člověk peníze dostane. A nemusí už o své chatě nebo nějakém podobném rekreačním objektu jenom snít. Protože si něco takového může koupit hned a potom to postupně splatit.