Zvete do vašeho domu odborníka na revizi elektro, ale domníváte se, že to bude stejně zbytečné, když máte elektřinu nově taženou v mědi, teprve někdy před rokem či dvěma lety? Elektrikář tu může objevit i některé skryté závady, kterých si nemusíte být zrovna vědomi.
Přetížené zásuvky – zdánlivě bezchybně fungující zásuvka se může stát nebezpečným destrukčním nástrojem ve chvíli, kdy ji přetížíte svým nezodpovědným chováním. Typickým příkladem je soustava prodlužovacích šňůr, které vedou do jedné zásuvky, a jsou na nich navěšené spotřebiče ve velmi hojném počtu a se značným celkovým příkonem. Kupříkladu v kuchyni máte v jedné zásuvce zapojenou chladničku s mrazákem, kávovar, rychlovarnou konvici, toustovač, mixér, mikrovlnnou troubu a pak se ještě rozhodnete v kuchyňském koutu žehlit prádlo a připojit do volné zdířky žehličku. Tehdy se pak může zásuvka nebezpečně přehřívat, což by pak mohlo vést k požáru.
Poškozené přívodní a prodlužovací šňůry – můžete mít elektroinstalaci v naprostém pořádku, ale jestliže jsou do ní zapojené poškozené přívodní šňůry spotřebičů nebo poškozené prodlužovací šňůry, zahráváte si s ohněm. Šňůry jsou vlastně poměrně slabým článkem elektroinstalace, protože jsou zranitelné, velmi měkké a špatně chráněné. Šňůru můžete snadno skřípnout do dveří či do okna, sevřít ji mezi nábytkem a zdivem, položit na ní nohu psacího stolu, anebo se vám na ní „podívají zblízka“ vaši domácí mazlíčci, například králík. Nechte tedy zkontrolovat i tyto důležité prvky vaší elektroinstalace.
Slabý jistič – jistič již ve svém samotném názvu napovídá, že jde o důležitý prvek v elektroinstalaci, který jistí patřičný okruh před důsledky vzniku zkratu nebo proudového přetížení. Je-li jistič nevhodně navržen, nemusí plnit správně svou funkci a to pak může vést až k poškození vodičů či některých zapojených spotřebičů, případně to může být příčinou vzniku požáru. Revizní elektrikář toto prověří a upozorní vás na případný problém, který je pak třeba urychleně řešit.